Beograd i Niš nekada su bili deo trase Orijent expresa

Svi smo čuli za legendarni Orijent ekpres. Neku su gledali filmove, a neki čitali knjige u kojima su se obično dešavali misteriozni zločini sa neverovatnim zapletima i uzbudljivim romansama. Najpoznatije delo je roman Agate Kristi, Ubistvo u Orijent ekspresu. Još jedan dobro poznati roman je Voz za Istanbul autora Grejama Grina.

Orijent expres je jedan od najslavnijih vozova u istoriji železnica. Saobraćao je na liniji Pariz - Istanbul i vremenom je postao sinonim za luksuzno putovanje vozom, iako to na početku nije bio.

Prvobitna ruta otvorena je 4. oktobra 1883. godine i povezivala je Pariz i grad Đurđu (Rumunija), sa stanicama u Minhenu i Beču. U Đurđu putnici su prebacivani trajektom preko Dunava do grada Ruse u Bugarskoj.

Tamo se put nastavljao drugim vozom koji je išao za Varnu gde su putnici opet morali da pređu na trajekt koji bi ih prebacio do Istanbula. Godine 1885. otvorena je slavna trasa preko Beča, Beograda, do Niša. Od Niša do Plovdiva putovalo se kočijom a od Plovdiva do Istanbula ponovo vozom. Godine 1889. završena je i deonica Niš - Plovdiv pa je kompletiran saobraćaj vozom na trasi Pariz - Beč- Beograd - Niš - Sofija - Istanbul. U to doba Orijent ekpres je saobraćao dnevno od Pariza do Budimpešte a tri puta nedeljno posledlja stanica mu je bila u Beogradu i Istanbulu. Za Bukurešt, Konstancu i Crno more vozio je jednom nedeljno.

Krajnja stanica na istoku je bila Sirkeči gari u Istanbulu. Saobraćaj je bio aktivan do 19. maja 1977. godine.

Četrdesete godine 20. veka bile su vrhunac Orijent ekspresa. Put prema istoku se sprovodio na tri paralelne trase, Orijent ekspres, Simplon Orijent ekspres i Arlberg Orijent ekpres koji je vozio preko Ciriha, U to vreme Orijent ekspres dobio je reputaciju komfornog i luksuznog voza. Vozovi su sastavljali vagone za spavanje i ručavanje, koji su bili poznati po odličnoj hrani i specijalitetima. Na njemu se našlo sve što je simbolizovalo bogatu buržoaziju, poslovne ljude, diplomatiju i plemstvo. Tih godina trasa je produžena od Pariza do Kalea, gde su se ukrcavali Englezi.

Posebno za putnike Orijent ekspresa u Istanbulu je nedaleko od železničke stanice Sirkeči sagrađen i luksuzni hotel Orijent ekspres.

Godine 1982. privatna kompanija je ponovo otvorila Simplon Orijent ekpres koristeći originalne, renovirane vagone iz 1930. i 1940. godine. Saobraćaj se odvijao od Londona preko Pariza do Beča. Danas ovaj voz saobraća jednom nedeljno (od marta do novembra) i koriste ga bogatiji putnici, koji za kartu izdvoje oko 1.800 €.

Amerika ne bi bila Amerika da ne napravi svoju kopiju pa su ovo slavno ime preuzeli, a američki Orijent ekspres cirkuliše u severnom delu američkog kontinenta (SAD, Kanada, Meksiko).